top of page

JAK TRANSIT PŘEPLUL OCEÁN A ZA KOLIK...

Když jsme si začali zjišťovat vše potřebné k odeslání transita přes oceán, zdálo se to jako složitý proces. Jakmile jsme si tím ale prošli, můžeme říci, že to s trochou trpělivosti zvládne každý.

 

Zde se dozvíte, co vše je potřeba.

 

Krok číslo 1 je zvolit druh přepravy ( zda poslat auto v kontejneru nebo jako RoRo), my jsme po dlouhém váhání zvolili RoRo - auto je zaparkováno na trajektu. Poté musíte kontaktovat přepravní společnost. My si vybrali německou- Caravan Shippers a byli jsme moc spokojení. Každá společnost sídlí jinde, u Caravan Shippers lze naloďovat v Hamburku nebo v Antwerpách . My si vybrali Hamburk a cílový přístav Montevideo v Uruguayi. S touto společností bylo možno auto vyložit i v Sao Paolu, Zarate nebo Montevideu. Montevideo je známé svou bezpečností a jednoduchostí celého procesu.

Veškerá komunikace začala poptávkou ceny a už jsme si dopisovali emailem, vždy rychle odpověděli.

Doporučuje se booknout loď s tříměsíčním předstihem, ale když budete mít štěstí, jde to i později.

 

Předem se společnosti nic neplatí, až po vyplutí lodi.

 

Společnost vám zašle vše emailem, nejprve všechny podmínky, potom účet s částkou. Potvrzení o zaplacení vám přijde poštou. Emailem si také domluvíte datum a čas předání auta.

 

Auto nesmíte do přístavu přivézt dříve než 10 dní před odplutím lodi. My jsme ho přivezli asi 3 dny před. Jinak budete platit za uskladnění.

 

V přístavu na dané adrese už čekal pan Goméz, který mluvil anglicky, německy a španělsky (možná ještě nějakým jazykem).

Byl moc fajn a všechno nám vysvětlil. Proces v přístavu v Hamburku byl jednoduchý, se vším nám pán pomohl. Dostali jsme pořadové číslo a když jsme byli na řadě, šli jsme akorát podepsat pár papírů.

Potom už jsme jeli zaparkovat auto na odstavné parkoviště k lodi, zamkli a sepsali všechny škrábance s pánem od pojišťovny, podepsali to a odevzdali klíčky.

 

Pan Goméz nás poté zavezl na nádraží a tím to pro nás v Hamburku skončilo.

 

Asi po týdnu nám přišel účet za přepravu. Caravan Shippers si účtuje cca 1550 Euro, což bylo necelých 40 000Kč i pojištěním při přepravě. Záleží na objemu auta v kubických metrech. Pro srovnání- náš transit je 5,40m dlouhý, 2m vysoký a 2 metry široký. Váží 2,9 tuny. Myslím, že od 3,5 tun je cena vyšší. A naopak pod 2,5 tuny nižší – ale to nevím jistě.

 

Po vyplutí lodi jsme od společnosti dostali také Track number a trajekt s naším autem jsme mohli sledovat, fungovalo to perfektně.

 

Očekávaný příjezd lodi byl za 28 dní, ale může se to samozřejmě změnit. Caravan shippers nás před příjezdem lodi kontaktovali, že má loď zpoždění. Nakonec připlula přeci jenom včas. Bylo to ale v pátek a tak jsme stejně čekali do pondělí na úřady.

 

Společnost nám dala krásně přehledný plán Montevidea a podrobný postup všech úkonů. Má ho ale zatím jenom v němčině. Celý proces obíhání úřadů trvá asi 7 hodin ( když jde všechno hladce).

 

Prvním krokem v Montevideu se dal zařídit ještě před připlutím lodi, a to ,,Migraciones”. Stačí, když se zaregistruje jeden člověk, takže jsem to byla jako vlastník auta já.

Platili jsme tam 234 pesos (asi 180 Kč) za ,,Certificado de llegada” a za 20 minut jsme byli venku.

 

Dalším krokem, ke kterému nebyla potřeba přítomnost auta, bylo jeho pojištění. Našli jsme si cestovateli osvědčenou národní pojišťovnu BSE, kde nám dodávku pojistili za asi 20USD na dva týdny pouze v rámci Uruguaye.

Krok číslo 3 jsme museli zařizovat až v pondělí. Jednalo se o úřad KMA nedaleko centra, kde jsme odevzdali potvrzení o zaplacení, které jsme dostali poštou od Caravan Shippers a zaplatili poplatek za vykládku - 650USD. V normálním případě vám tady sdělí vaše ,,Stock number”. V našem případě to přístav nějak neposlal a my jsme kvůli tomu museli podstoupit krok navíc.

 

Následoval tedy vstup do přístavu, kde se musíte prokázat pasem a vydají vám zvláštní identifikační průkaz s fotkou, bez kterého vás tam nepustí. Nečekejte, že se u téhle budky kvůli vám přetrhnou. Paní upřednostňují probírání osobních záležitostí před nervózními lidmi za okénkem.

 

U Rilcomaru (přístavní sklad) vidíme po měsíci zaparkované naše auto se spoustou dalších evropských campervanů. V kanceláři dostáváme naše číslo (ono Stock number) a můžeme se posunout na další krok.

 

Tentokrát je to Aduana (celnice) hned u vchodu do přístavu.

Tam odevzdáváme všechny dokumenty doposud posbírané, také kopii pasu, řidičáku, technického průkazu a také pojištění čili místní zelenou kartu.

A to byl náš problém. Naše pojištění nechtěli uznat, že prý požadují Mercosur pojištění (platné také pro sousední státy). A tak jsme taxíkem přes půl města vyrazili zpátky na pojišťovnu.

Tam ale nechápali, proč nám to nechtějí uznat. Co kdybychom chtěli cestovat jenom po Uruguayi? Dali mi telefonní číslo, že prý mají celnící zavolat a vysvětlí jim to, ale že to prý normálně platit má.

Asi to je nějaká novinka, prý je to ze zákona dané.

 

A tak se vracíme na celnici, kde se trochu musíme dohadovat. Už to řeší celá celnice a ne a ne povolit. Až asi po půl hodině se slitovali a že nám to teda uznají, ale je na naši zodpovědnost zařídit si pojištění do Argentiny – ne asi! Následovalo 3 hodinové čekání na vyřízení papírů.

 

Když jsme si papíry vyzvedávali, už byla spousta hodin a my se báli, že to tento den nestihneme a budeme platit další noc v hnusném hostelu.

 

Naše touha odjet autem byla veliká, a tak jsme to nevzdávali a mířili k dalšímu kroku, ANP ( administrace přístavu), kde platíme za váhu auta. Caravan Shippers uváděli 21USD za tunu, ale my platili za necelé 2,9 tuny jenom 26 dolarů.

 

Poté jsme bleskurychle běželi zpátky na celnici, kde jsme v kanceláři číslo 5 museli doložit potvrzení o zaplacení z ANP.

 

Dalším krokem byl opět Rilcomar, pan vrátnej nás už málem nepustil dovnitř. Ale pustil a už to vypadalo nadějně. Hrozně jim to tam trvalo a my se už smiřovali s tím, že odejdeme bez auta.

 

Nakonec nám mladej pán odevzdal klíčky a my jsme s radostí jeli k poslednímu kroku v přístavu, pobočka Aduany ( sídlící v přístavním terminálu), kde se mnou pan sepsal papír, ptal se na počet náhradních kol, opsal si techničák a jeho náplní práce je auto zkontrolovat, to už se mu ale nechtělo, takhle v 6 večer.

 

Nemohli jsme tomu uvěřit, ale měli jsme to! Odjeli jsme z Montevidea tak vysmátí, že si to neumíte představit.

 

Úsměv nás ale rychle přešel, když jsme zjistili škody.

Naštěstí nebyly veliké. Akorát jsme zapomněli vepředu v kastlíku navigaci, ta byla samozřejmě fuč, a taky se nám asi pokusili vysát nádrž a tím jí zablokovali jelikož máme bezvíčkový systém, a my jsme nemohli natankovat. Kladivo a klacek byly dobrým řešením a mohli jsme po natankování pokračovat s plnou nádrží :) Tímto doporučujieme nejen my, ale i přepravní společnost, auto nalodit s minimem paliva.

 

Zdá se to šílené a stresující, taky že to tak je, ale jezdit si tu ve svém autě, na které jste zvyklí, je prostě skvělé. Koupě auta tady by nevyšla o moc levněji a o stavu auta bychom nevěděli vůbec nic. Navíc tento proces je podobně složitý, ne-li více, než námi zažité převzetí v Montevideu, protože potřebujete oběhat spoustu úřadů, mít potvrzení od notáře a podobné věci. Spousta lidí má pak obrovské problémy při přejíždění hranic, protože potřebují speciální povolení, což my ne.

Jsme rádi, že jsme do toho šli! Tak hodně štěstí, jestli se na to chystáte taky:)

 

SUMASUMÁRUM

 

Poplatek za přepravu společnosti vč.pojištění přepravy Caravan Shippers:                                                                    40000Kč

Certificado de Llegada                                                                                                                                                                 180Kč

Pojištění auta (roční Mercosur pro Uruguay, Brazílii, Argentinu, Paraguay, Chile)                                                             1100Kč

KMA poplatek Montevidejskému přístavu                                                                                                                            14300Kč

Poplatek přístavu za váhu                                                                                                                                                           572Kč

                                                                                                                                                                                                     ________

Celkem za přepravu transita přes oceán                                                                                                                               56152Kč

bottom of page